| BogdanM275 a întrebat:

Salut, cum credeți ca ar putea ca Romania sa devina o super putere dominanta, influenta și independenta?

Ce reforme și schimbări, din punct de vedere politic, social și a modului de viața credeți ca ar trebui sa realizeze Romania ca sa ajungă întrun asemenea punct?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa raspund la intrebarea ta ar trebui sa scriu un program de guvernare.
Totusi, pe scurt, se poate spune ca o sa ajungem bine, in orice caz nu superputere, atunci cand marea majoritate a cetatenilor o sa fie educati, civilizati si cinstiti, de la acestea pot deriva si celelalte schimbari.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ramane singura tara din lume.

| mgtow a răspuns:

Nu sant sanse deloc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Până la a deveni o super putere, am fi fericiți să devină o țară desvoltată, cu o economie performantă, din care oamenii să nu fie obligați de sărăcie să emigreze.
Hai să presupunem că mâine s-ar întoarce acasă cele 5 milioane de emigranți. îți dai seama ce șomaj ar fi? Deci forță de muncă există, bogății de exploatat există, pământ arabil există, potențial turistic enorm. Ce lipsește este capitalul. Cum faci să atragi capitalul să vină și să nu plece? Cu stabilitate politică, cu legi economice.
Cu ce se începe? Cu infrastructură, ca să permiți circulația mărfurilor. Cum se poate, concesionări pe 49 de ani, căci ei, străinii le vor exploata, dar șoselele, aeroporturile, porturile, vor rămâne. Scutiri de impozite și taxe pe 10 ani pentru investițiile peste 50 000 000 $. Garanții de stat pentru investițiile străine. Companii mixte, sector privat, sector de stat.

| relian a răspuns:

Cel mai bun raspuns de aici la dat Bula laughing asta voiam sa zic si eu, doara ca el a spus-o inaintea tuturor laughing dar adevarul ala este laughing

| anonimg a răspuns:

Asa ceva nici in vise nu exista. Sunt prea multi corupti in conducerea tarii.

| gabicoo a răspuns:

Da laughing

| Bizon95 a răspuns:

"ar putea"... DA, evident
de ce?
marile puteri ale lumii au fost facute mari puteri din greseala, daca nu ar fi existat Hitler si ww2, mult mai greu ar fi ajuns mari puteri, inainte de ww2 marea America avea o armata putin mai mare decat cea a Iugoslaviei de la momentul respectiv, iar trupele de uscat erau un fel de boy scouts, pregatirea militara era un fel de frectie la picior de lemn, iar ei au castigat razboiul NUMAI pentru ca au avut MUUUUULT MAI MULTE RESURSE decat inamicul.

deci, tot o greseala d'asta ar putea pune orice tara in varful topului de mari puteri

insa e FOARTE PUTIN PROBABIL!

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

Asa crezi tu ori ai citit balariile astea pe undeva?
Afla ca America na ajuns din intimplare ce spui, si nau avut armata ce balarii spui tu aici, America de cand a luat nastere sa situat in varful lumii si de atunci nu sa mai dat jos, asta asa ca idee laughing dar tu ramai cu ce stii sau citesti mai stiu eu pe unde.
Dupa tine inainte de al 2 razboi America era frectie la picior de lemn laughing iar restul tarilor erau ce? Daca amemrica era cum spui restul lumi nici nu existau laughing vai de mama ta esti praf sincer.Mai pune mama pe o carte serioasa, lasa conspiratiile si mai stiu eu ce recclame din astea dubioase ce ti se baga sub gusa, mai citeste si ceva realitate decat vise UE sau romanesti laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru relian):

LUL DUDE
America NU a vrut sa intre in razboi, opinia publica GENERALA spunea:
"noi nu vrem ca tinerii nostri sa moara intr-un razboi care nu e al nostru, departe de casa"

asa ca presedintele TRADATOR Roosevelt, i-a provocat pe japonezi (a avut un program FOARTE EXPLICIT, in 8 pasi), apoi A TRADAT PE TOTI AMERICANII MORTI LA PEARL HARBOR, pentru ca stia CU O SAPTAMANA INAINTE ca japonezii o sa atace si cu 3 zile inainte EXACT UNDE O SA ATACE, de aia a retras portavioanele de la Pearl Harbor, si i-a anuntat cu o ora DUPA atac

iar dupa atac opinia publica a devenit absoluta la fiecare american:
"YELLOW BASTARDS"
si s-au inghesuit cu spume la centrele de recrutare, iar intreaga industrie s-a reorientat pe efortul de razboi si angajat femei pentru ca barbatii mergeau pe front.

deci, vino cu argumente REALE daca nu iti convin concluziile altuia si vrei sa iti faca americanii statue DE CETATEAN IDEAL CARE CREDE TOT CE AUDE, adica TOATE MINCIUNILE, PENTRU CA SUNT "ISTORIE OFICIALA"

iar asta inainte sa ii spui cuiva ca nu stie ce spune, cand de fapt tu esti ala care te incadrezi ABSOLUT PERFECT in proverbul:

daca taceai, filozof ramaneai

iti doresc o viata lunga si plina de ignoranta care se pare ca iti place!

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

Esti praf amici, citesti prea multe rahaturi, tu de unde citesti rahaturile astea?
Parca era vorba ca americanii erau de 2 lei, acum vad o dai cu japonezii cu vraja marii, hai du-te si mai baga ceva articole scrise de neica nimeni, te pkmeni ca numa ce citesti tu este valabil, noi restul habar nu avem laughing prost mai is unia frate, mai dau sin gropi laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru relian):

Wow

eu vin cu argumente REALE, tu vii NUMAI cu insulte
si tot eu sunt praf

MAI BINE TE LASI DE "SPORTUL" ASTA, ESTI MUUULT PREA PE DINAFARA!

| relian a răspuns (pentru Bizon95):

Vii cu argumete reale care is alea omule,adu un argument ceva,valabil,nu ce citesti pe net scris de mai stiu eu cine.
Eu vin cu insulte? Este insulta ca am spus ca ce stii tu e luat tot dupa net?
Arata ca nu am dreptate, ai fost tu la fata locului sa vezi ca lucrurile au stat cum spui tu?
Ok daca nu ai fost, atunci stai in banca ta, nu te mai baga ca musca la rahat.
Iara ce eu am afirmat, se vede clar de orice om, nici nu mai este nevoie sa aduc vreun argument ceva.
Eu am spus clar America e nr 1 pai asa si este e nr 1, indiferent ca vrei tu sau nu, indiferent cati place tie sau altora, asta trebuie sa accepti tu si altii pompandai dealde tine.
EU nu tin cu nimeni, dar daca vecinu are, munceste e la locul lui, de ce sa am eu pica pe el?
Tu stii de ce pentru ca gandesti in felul asta.Si ca tine mai sunt destui ij lumea asta,muriti de grija altora,mai aveti putin si va puneti streangu ca alti au si voi nu laughing
Vii cu tot felul de rahaturi ca japonezi ca americanii aveau prastie si arcuri laughingasta mai aveai de spus,can rest ai zis destule laughing
Ba,asculta aici ce zic,America a salvat lumea de la ambele razboiae,cum am spus ca tu si alti paduchi ca tine nu is de acord ma doare pe mine undeva,dar adevarul asta este.
Si inca ceva,daca nu era America nu era pace in lumea asta,asta asa ca idee, vorbeai acum cine stie ce rusa laughing
Si un sfat daca e, schimba poza aia cu bizonu ala, nu te caracterizeaza, pune mai bine un cap de berbec, ala e mai aproape de caracterul tau laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru relian):

Wow, in continuare NU ai nici un argument oarecare, decat 50 de laughing
si nu poti sa vezi mai departe de ce ai in fata, acum America e cea mai mare putere militara din lume deci INTOTDEAUNA A FOST

iar argumentele mele SUNT VERIFICABILE, ISTORIC

iar TU NICI NU VII CU ARGUMENTE, doar atac impotriva mea ca eu "am citit pe undeva pe net"
EI BINE, DOMNULE NU VAD MAI DEPARTE DE LUNGUL NASULUI

EU NU AM CITIT NICIAIERI, AM CITIT PRINTRE RANDURI

foarte greu gasesti undeva ca PRESEDINTELE AMERICII A FOST ****TRADATOR****, NIMENI nu vrea sa recunoasca sau sa afirme asa ceva, insa a fost cat cuprinde, SI E ABSOLUT CLAR ASTA, PENTRU ORICINE VREA SA VADA!

deci, incearca sa iti bagi capul inapoi in nisip si sa fii fericit acolo, nu esti bun de nimic in rest, NU ESTI BUN DE ABSOLUT NIMIC!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e vai de pu+la ei, noi avem inca veceul in fundul curtii, politicieni corupti si o populatie de 99, 99% corupta si needucata. Romania nu a fost facuta ca sa devina super-putere ea a fost facuta sa fie tara mancatorilor de branza de oaie si de rromi mancatori de ajutor social, tara mafiotilor.
Ghici ce? Occidentul cade incet dar sigur si pe urma va veni randul tarilor din europa de est si pe urma restul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

E o tara de rahat de capra carpatina, o tara de 2 lei, aici daca esti prost esti sclavul perfect in locul potrivit + ca daca faci vreo prostie ajungi naibii la parnaie si ti-o mai da si aia in fu+nd de dimineata pana seara ca sa regereti ziua in care te-ai nascut.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania e in criza de forta de munca, cum dracu sa ajunga super putere? Romania e vai de capul ei, asa a fost mereu.
Toti cei care au trecut pe aici si-au batut pu+la de noi.
E o societate bolnava e ca un fel de titanic aici.

"Ce reforme și schimbări, din punct de vedere politic, social și a modului de viața credeți ca ar trebui sa realizeze Romania ca sa ajungă întru asemenea punct?" nu se va schimba nimic pricepi.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania nu merge intr-o directie buna sa stii.

| Panamax a răspuns:

Trebuie doar inlocuita populatia cu ceva mai de soi.
Cea actuala s-a tiganit complet.

| Iote a răspuns:

Ca in bancul ala:
Daca romanii ar munci o zi, daca ciganii nu ar fura o zi, etc.
Evident ca mai intervine si educatia in ecuatia ceruta de tine.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Ca Ro sa devina tot ce ai scris tu acolo, este nevoie de educație. De la educatie pleaca totul.

| Ichigo a răspuns:

Masacrarea tuturor celor cu mentalitati comuniste. Dupa aia vorbim