| numesiprenume0 a întrebat:

Cum se procedeaza intr-o intersectie in care un drum cu o singura banda de mers pe sens se intersecteaza cu altul care are 2 benzi pe sens? Se poate intra direct pe a 2-a banda?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da daca intre banda unu si banda doi nu este linie continua.

| Atim a răspuns:

In școală te învață să intri pe prima bandă pe care o întâlnești, după te muti cum vrei/poți. Adica: daca virezi de pe drumul cu o banda la dreapta ca sa intri pe cel cu două benzi, prima banda este banda 1 (cea dinspre acostament), daca virezi la stânga banda 2 e prima (cea dinspre ax)