| Holy97 a întrebat:

Salut! Cumnatul meu a facut un contract de inchiriere cu Telerenta. A primit in schimb un telefon nou pentru care acesta trebuia sa plateasca 200ron/luna. Este contract de inchiriere nu rate. El nu a mai achitat ratele. Intrebare este : ce se va intampla? Va fi anchetat de politie sau va fi dat in judecata pentru recuperarea baniilor (poprire pe cont sau firma unde lucreaza). Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de un contract civil asa ca firma va recupera sumele datorate de cumnat pe cale civila, politia nu are nici o atributie in asemenea cazuri.
Si cumnatul tau va plati mai mult decat datoria, la aceasta se vor adauga penalitati de intarziere/dobanzi, cheltuieli de judecata si cheltuieli de executare silita, astfel ca suma datorata se poate dubla sau chiar mai mult.

| Holy97 explică (pentru Ioandelasal):

Deci mai pe "romaneste" ii se va face poprire pe conturi sau pe salariu direct la firma care lucreaza si pana la urma tot va achita "fortat" dar mult mai mult.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Holy97):

Da, asa este.

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din cate stiu, se pune proprire pe venituri/salariu (de obicei)
au ei variante de rezolvare, caci au avocati, toate societatile care inchiriaza si ofera servicii colaboreaza cu avocati
poprire se face prin executorul judecătoresc

| Holy97 explică (pentru Simpatic):

Eu ma gandeam ca se va trezi cu politia la usa laughing)

| Simpatic a răspuns (pentru Holy97):

Nu ar fi exclus, stiu pe unul care a fost invitat la sectie cu tot cu catelwinking

aici si-au dat intalnire https://youtu.be/PtZrmMdGtvA?feature=shared&t=4220

iar aici chiar s-au tinut de cuvant https://youtu.be/PtZrmMdGtvA?feature=shared&t=4769

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poprire cont bineinteles ca asa va fi si va avea restante si penalizari de achitat, dar ce firma este aceasta Telerenta?

| Holy97 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Este o firma de inchiriat telefoane, tablete, tv, etc. Telerenta.ro

| Mihai0101 a răspuns:

De ce nu a luat un telefon decent la abonament pe care sa si-l permita? Este clar ca e mai scump sa inchiriezi de trei ori cel putin mai scump.

| Mihai0101 a răspuns (pentru Mihai0101):

Mi se pare copilaresc ce a facut cand poti lua telefoane in rate telefoane bune decente de care te poti folosi sau cu bani jos pana in 1500lei gasesti telefon super bun poate si mai ieftin de atat in jur la 1000lei

| Holy97 explică (pentru Mihai0101):

Asta e, greseala se plateste. Sa fie sanatos daca scapa cu 2-3 ani de racoare...eu doar am intrebat, problema e a lui.