| DutuDJ a întrebat:

Salut! Curând o să împlinesc vârsta de 18 ani și mă întreb dacă alocația, de la împlinirea vârstei,o să fie pe numele meu sau tot pe numele părintelui! Dacă rămâne pe numele părintelui, cum fac să o schimb pe numele meu?

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Deci,tu fiind major ai următoarele opțiuni
Fie îți deschizi cont bancar pe numele tau cu buletinul de 18 ani sau daca ai un card pe numele tau, trebuie sa îți actualizezi datele de pe noul buletin, la banca
Fie optezi pentru virarea sumei prin mandat poștal, adică vine postasul acasă.
Daca optezi pentru virarea sumei pe card, trebuie sa atașezi un extras al contului bancar deschis pe numele tău și aștepți să intre bani (de regulă între 1-3 luni intra și din urmă)
*Nu mai ai treabă cu cardurile părinților!*
Sper că te-am ajutat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De la 18 ani alocatia o sa-ti fie platita tie.
In cererea pentru alocatie vei solicita aceasta si vei indica cum sa-ti fie platita (posta sau cont bancar), cel mai bine ar fi intr-un cont curent bancar la care sa asociezi un card de debit.
Daca soliciti plata in cont bancar va trebui sa ai unul si sa indici banca si codul IBAN.

| DutuDJ explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos!