| Diana199392929 a întrebat:

Buna, in doua luni împlinesc vârsta de 18 ani, sunt in plasament de acum 2 ani și îmi doresc sa ies din aces sistem la împlinirea vârstei majore, ce pot face?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca te dau ei afara cand implinesti 18 ani, ca asa este sistemul.
O sa fii atunci destul de speriata, fiindca te vei trezii pe strada fara nici un ajutor, fiindca dupa 18 ani statul nu mai are responsabilitatea ta.

| Diana199392929 explică (pentru Violleta2022):

Dacă continui studiile, rămân in sistem pana la terminarea studiilor

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana199392929):

Daca inveti foarte bine si intri la o facultate "la buget", atunci statul iti asigura cazare la caminul studentesc, studii platite integral si iti dau alocatie luna de luna.

| Diana199392929 explică (pentru Violleta2022):

Dar eu vreau sa ies din sistem, pana la 18 ani nu pot face nimic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Diana199392929):

Nu, chiar nu poti face nimic, fiindca esti minora.
Copii sub 18 ani sunt conderati minori si sunt sub autoritate tutelara parinteasca(parinte sau tutore legal), sau de stat (cum esti tu), pana la implinirea varstei de 18 ani.
Stai acolo ca stai bine! Afara nu ai casa, nu ai masa, nu ai munca si nici nu-ti ofera munca nimeni fiindca esti minor.
Ce mananci? Unde dormi?
Termina liceul, fa o facultate pe banii statului si da-ti o sansa in viata!

| Diana199392929 explică (pentru Violleta2022):

Ba chiar muncesc, lucrez de la 16 ani
Și sunt sigura ca ma voi descurca și fără ajutorul statului, dacă îmi era mai bine in sistem nici nu se punea problema sa plec

| VoidEternal a răspuns:

După 18 ani nu te poate opri nimeni din punct de vedere legal sa faci ce vrei tu. Doar că trebuie să te descurci de una singura cu absolut totul. Vei avea unde să locuiești? Nu o sa fie ușor la început.

| Acnalogiadt a răspuns:

Vino la mine te primesc cu brațele deschise