| Bodea_CaTalinn_1999 a întrebat:

Daca am castigat 500 de lei din jocuri de noroc internet(unibet), trebuie sa platesc impozitul la anaf sau este platit de ei?

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La jocurile online se plateste impozit abia anul urmator, pentru intreg castigul realizat intr-un an. Fiecare castigator trebuie sa depuna la ANAF o declaratie cu castigul anual, pana in luna mai a anului urmator si apoi ANAF emite o decizie de impozitare pe care o trimite castigatorului. Acesta are termen de 60 de zile de la primirea deciziei sa plateasca impozitul stabilit de ANAF.
Pentru prima transa de impozitare, de pana la 66.750 lei, impozitul este de 1% din castigul brut. In cazul expus, daca numai acesta ti-ar fi castigul dintr-un an, ar trebui sa platesti 5 lei.

2 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Se plătește impozit după o anumită sumă. 10 mii lei parca.

| billyșorr a răspuns:

Nu trebuie!