| Cristi8998 a întrebat:

Daca am sa reusesc sa trec proba practica pentru obtinerea permisului si merg inainte sa mi vina permisul de la posta si ipotetic m ar opri un politist ce sanctiuni mi ar fi aplicate? Dau funda mare!

Răspuns Câştigător
| DanyDav a răspuns:

Primesti o adeverinta prin care prevede ca ai dreptul sa conduci pana la ridicarea permisului de conducere, deci nu ai de ce sa iti iei amenda, esti deja in sistem ca si posesor de permis, si daca nu ai adeverinta la tine iei acea amenda care se da cand nu ai permisul la tine.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei fi amendat pentru ca nu poti prezenta permisul de conducere, esti obligat sa-l ai la tine.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pai nu ai invatat la circulatie ca la un control trebuie sa ai actele asupra ta, ca sa poti dovedi cine esti, si ca esti abilitat legal sa conduci?!
De ce sa risti, chiar nu ai avea putina rabdare?!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce noroc ai. Dacă ai ajuns prin bazele lor de date o amenda pentru ca nu ai acte. Dacă nu ai ajuns prin bazele lor de date un mic dosar penal

| romeo78 a răspuns:

În primul rând, dacă ați făcut școala, cele de natură legislativă, inclusiv, închisoare, ținând cont că vă încadrați în categoria celor fără permis de conducere emis de autoritatea competentă de emitere a unui astfel de act.
Căci, numai după ce veți merge și veți ridica acel document legal pentru conducerea automobilului pe drum public sunteți inclus în baza de date a poliției cu carnet auto!
Plus, ar putea să vă anuleze carnetul neemis și să fiți nevoit să faceți școala din nou, poate după un timp de la constatarea contravenției!