| RandomStudent a întrebat:

Daca am terminat a 12-a, cat mai este valabil carnetul de elev pentru reducere la biletele de tren?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Nu cred că mai este valabil, din moment ce ai încheiat anul școlar... partea bună este că dacă devii student, vei avea bilet gratuitwinking

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu sa existe o prevedere expresa pentru aceasta.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 84
  (1) Elevii din învăţământul preuniversitar acreditat/autorizat beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pentru transportul local în comun, de suprafaţă, naval şi subteran, precum şi pentru transportul intern auto, feroviar şi naval, pe tot parcursul anului calendaristic."
La terminarea liceului ai pierdut calitatea de elev asa ca ai pierdut si dreptul la reducere pe tren, avand in vedere ca doar elevii au acest drept, conform prevederii citate. In opinia mea aceasta este singura interpretare posibila a prevederii citate.