| ZiggyTziggy a întrebat:

Daca am un atv de 400 cmc care e inscris la primarie si detin permis de conducere categoria B pot sa merg pe drumurile publice fara probleme din acea localitate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, avand in vedere ca permisul de conducere de categoria B este valabil si pentru vehiculele din categoria B1, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Permisele de conducere dau dreptul de a conduce vehicule pe drumurile publice, după cum urmează:
f) permisele de conducere eliberate pentru categoriile A, B, C sau D sunt valabile pentru categoriile A1, A2, B1, C1, respectiv D1;"