| Johny94c a întrebat:

Salut. Daca cumva se iveste un razboi e adevarat ca oricine, apt sau inapt din punct de vedere medical va fi inrolat in armata? Adica in timp de pace un bolnav de diabet sau care are hernie de disc nu se poate inrola in armata, dar pe timp de razboi e obligat sa se inroleze. O fi adevarat?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat.
Conform art.3, alin.(5) din L.446/2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(5) La declararea mobilizării şi a stării de război sau la instituirea stării de asediu, îndeplinirea serviciului militar în calitate de militar în termen devine obligatorie pentru bărbaţii cu vârste cuprinse între 20 şi 35 de ani, care îndeplinesc criteriile pentru a îndeplini serviciul militar."
Nu vor fi chemati cei care nu indeplinesc baremurile medicale si alte cateva categorii.

| Johny94c explică (pentru Ioandelasal):

Eu am auzit de cazuri în care câțiva oameni au fost declarați apți pe timp de război, dar inapți pe timp de pace și de asta ma gândeam ca în timp de război nu va fi diferența între apt și inapt pentru ca România nu prea are oameni în armată

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Cei inapti medical nu pot merge pe front.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu, nu e adevărat, nu e acceptat oricine în armată. Și nu va veni niciun război. Rusia nu are nicio șansă cu NATO, iar ei știu asta.

| CIaudiu a răspuns (pentru J0B0MAT):

In sfarsit cineva destept! Cu NATO si cu americanii Rusia n-are nicio sansa.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Moșule, ideea e că dacă Rusia atacă Ucraina, țările NATO vor adopta sancțiuni contra Rusiei. Nici măcar Biden nu a declarat că SUA va porni război contra Rusiei.

| Fabioluigi a răspuns (pentru J0B0MAT):

Rusia poate ataca Europa deoarece are bomba atomică și dacă nato va ataca, Rissia îi va amenința că dacă nu își vor trimite trupele acasă, bombardează america

| Brizbriz a răspuns:

Conscript (inrolarea cu forta) este valabila numai in tari in care fortele armate sunt prea putine (cum ar fi Israelul, unde si femeile au obligatia sa faca armata, de exemplu Gal Gadot (wonder woman) a facut armata... pe bune) sau in caz de invazie terestra, atunci situatia devine absolut cotoibila si sunt inrolati cu forta orice se prinde, asta s-a intamplat in Germania, cand veneau aliatii si au fost inrolati copii de 14 ani si batrani de 70

deci, pana ne invadeaza rusii poti sa dormi linistit tongue

| Johny94c explică (pentru Brizbriz):

Dar daca Rusii vin peste noi iti dai seama ca am incurcat-o toti, pentru ca inrolarea va fi obligatorie chiar daca esti inapt de armata si asta nu pentru apararea tarii, ci pentru a fi carne de tun, asta e parerea mea

| Brizbriz a răspuns (pentru Johny94c):

Chestia asta cu inrolarea oblicatorie nu e valabila, nu exista nici o lege din cate stiu eu (si NU stiu, pentru ca nu sunt de specialitate) insa pana nu arde, nu cred foarte sincer ca pur si simplu au destule uniforme, arme, etc.
pentru ca, carne de tun sau nu, nu te pot trimite la moarte sigura fara nici o forma de protectie, oarecare

iar, in alta ordine de idei, carne de tun deja se gaseste, odata ce ajungi in armata, indiferent cata pregatire militara faci... sau NU faci, se numeste ca nu mai esti civil restul vietii, ci militar lasat la vatra, ori inca sunt de varsta la care pot fi chemati, FOARTE multi care au facut armata pe vremea cand era obligatorie, si cand banii erau asa de putini ca soldatii erau trimisi acasa odata la 1-2 saptamani, cate o saptamana ca nu aveau ce sa le dea de mancare (iti dai seama ce pregatire militara NU au facut)

| existential a răspuns:

Si pe mine ma intereseaza tema. Logic ar fi ca unul cu dizabilitate locomotorie sa nu poata fi inrolat. Adica nu ar avea sens. Ala daca se apleaca o data, atunci cade la pat. Ce utilitate ar avea intr-un razboi?
Vazusem reportaje cum in Ukraina se inrolau corporatisti prin luna decembrie, ca sa invete sa traga si sa lupte cica... dar asta e altceva, ca alea erau persoane sanatoase de vreme ce se duceau de bunavoie.
Cine stie legea, sa comenteze.

| UnOmAnonim a răspuns:

Toată armata americana a fost trimisa în Irak?

| Fabioluigi a răspuns:

Nu, în armată vor fi doar cei fără dezabilități sau cu boli precum cancer, diabet, ciumă, etc. Doar cu o m8că răceală