| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca doi parintii divorteaza cheltuielile de divort si tot la tribunal etc se plateste de cel care baga divort sau se platesc jumate jumate?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Taxa de divort efectiva este suma mica si se plateste de cel/cea care a inaintat actiunea.
Restul cheltuielilor se suporta dupa caz: avocatul isi plateste fiecare, eventualele expertize de evaluare pentru partaj se platesc ori la intelegere, ori in raportul stabilit de judecator.

In multe cazuri stabilite de lege, divortul si partajul se poate efectua si "la intelegere", in fata unui notar (?), caz in care nu se mai ajunge la proces, iar cheltuielile sunt minime.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de felul divortului.
Daca este cu acordul partilor atunci cheltuielile se platesc conform intelegerii lor, le pot imparti in mod egal sau in alta proportie ori sa le plateasca numai o parte.
Daca divortul este din vina unei parti atunci aceasta va fi obligata sa plateasca toate cheltuielile, inclusiv cele facute de cealalta parte.

| Freya1 a răspuns:

Cine instinteaza divortu plateste in general daca nu au si alte complicatii.

| missfatadelatara a răspuns:

Plătește cine pierde procesul.

| mimi a răspuns:

Depinde de cum se inteleg parintii. De obicei 50/50