| FitsuicaDeHartieSustineCampaniaTPUrevive a întrebat:

Daca parintii cuiva divorteaza, copilul va purta numele de familie al mamei sau al tatalui?
Si el(copilul) poate ajuta cu ceva cand parntii sunt pe cale de divort?
Funda

11 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Din punct de vedere legal, copilul poate doar sa opteze cu care parinte va ramane dupa divort. Va purta numele tatalui (el nu-si schimba numele si nici mama nu este chiar necesar sa-l schimbe. Poate ramane cu acelasi nume daca tatal si ea sunt de acord).

| Psihiatra a răspuns:

Copilul ramane cu numele cu care s`a nascut.De obicei e numele tatalui, dar sunt si familii in care s`au imbinat numele(exemplu:Andreea Marin-Banica). Copilul de multe ori poate interveni, dar rareori are efect. Daca parintii vor sa se desparta asta e din propria lor dorinta, iar ei au motive bine fondate.Desi e greu pentru un copil sa fie doar cu unul dintre parinti, el tot al amandurora ramane, tot 2 parinti are, dar sunt separati.

| valy a răspuns:

Dupa hotararea de divort al judecatoarei se stabileste la cine ramane copilul.
Normal copilul ramane pe numele tatalui, dar daca mama se intereseaza poate sa il treaca pe numele ei de familie.
Si din pacate copilul nu poate face nimic daca parintii au ajuns la divort si nu fac ei ca adulti ceva sa se impace, macar de dragul copilului inseamna ca, copilul nu are nici o sansa sa poate sa faca ceva sa ii impace.
Cel mai naspa situatiile astea.
Copilul ala nu mai creste cum ar trebui sa creasca normal.

| Georgiana05 a răspuns:

Eu am pastrat numele tatalui, adica cel pe care l-am avut de la inceput.
De facut parerea mea este ca nu trebuie sa faci nimic, prea multi parinti sunt impreuna "din cauza" copiilor, si sufera.Nu cred ca asta-ti doresti pentru ai tai.

| marsat a răspuns:

1.Depinde ce varsta are copilul "ca sa poate ajuta cu ceva"De la 14 ani in sus cand incepe sa aiba capacitate de exercitiu (14-18ani -capacitate de exercitiu restransa)
2.Numele va fi cel primit la nastere.Adica numele de familie al parintilor. Ori al tatalui, ori al mamei ori al amandurora.La implinirea varstei de 18 ani cand minorul va avea capacitate de exercitiu deplina isi poate schimba numele de familie. Daca parintii nu se pun de acord in favoarea cui va fi acordata custodia copilului judecatorul poate dispune ca minorul sa fie intrebat alaturi de cine doreste sa ramana. O zi buna

| мιѕѕнαρριηєѕѕ a răspuns:

Copilul va purta numele tatalui deoarece parintii mei sunt divortati si eu am numele tatalui meu
Acum am auzit ca copilul alege cu cine sa ramana dar cu altceva nu poate ajuta doar daca nu ii impaca cumva...

| friday a răspuns:

Copilul ramane la numele cu care e, adica numele tatalui, indiferent daca parintii divorteaza si el ramane cu mama sau cu tata.
Si da, copilul trebuie sa tina la ambii parinti la fel de mult cum a tinut si inainte de divort.

| p1nk a răspuns:

In general copilul ramane la mama, insa ramane cu numele tatalui asta in cazul in care l-a recunoscut la nastere. Cel care pastreaza copilul trebuie sa primeasca pensie alimentara pana ce copilul implineste 18 ani asta e singurul avantaj plus dragostea copilului.

| FitsuicaDeHartieSustineCampaniaTPUrevive explică:

@crinu cine a pomenit ceva de bautura, de inselat? pur si simplu parintii mei nu se inteleg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. poate ajuta. le poate aminti ca el, copilul este rodul dragostei lor, ca are nevoie de amandoi, pentru a fi o familie puternica si unita. le poate spune celor doi, ca sunt amandoi foarte prosti inchipuimdu-si ca isi gasesc fericirea in alcool, cearta, curvie si destrabalare. le poate spune ca nu are nevoie de 2 parinti prosti curvari si betivi, si vrea sa mearga intr-o institutie a statului. poate se razgandesc.

| 33dna a răspuns:

Pana la varsta de 18 ani va purta numele tatalui.Copilul poate evita un divort intre parinti doar daca parintii sunt de acord sa se sacrifice pentru.copil si sa ramana impreuna.