| Kizer a întrebat:

Salut! Daca doresc sa cumpar o masina care nu este inmatriculata si este la 200 km departare (in tara), pe langa nunerele rosii mai trebuie platita si asigurarea si itp-ul ca sa poata fi adusa pe roti?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru inmatricularea provizorie este nevoie de ITP valabila si asigurare RCA.
Problema este ca inmatricularea se poate face doar in judetul de domiciliu sau de resedinta (flotant), astfel ca, daca locul de unde o cumperi nu face parte din aceste judete tot va trebui sa o aduci pe platforma.
Conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.
(1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."