| AlexG98 a întrebat:

Salut! Daca este data o hotararea judecatoreasca cu privire la programul de vizitare al minorului si este declarat apel impotriva acelei hotarari, pana la judecarea apelului se suspenda acea hotarare? Sau trebuie respectat programul stabilit in fond?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie respectat programul. In principiu, pentru a executa o hotarare judecatoreasca, trebuie sa fie definitiva.
Dar cazul tau e o exceptie. E cazul unei executari provizorii de drept.
Art.448 CPC
(1) Hotărârile primei instanţe sunt executorii de drept când au ca obiect:

1. stabilirea modului de exercitare a autorităţii părinteşti, stabilirea locuinţei minorului, precum şi modul de exercitare a dreptului de a avea legături personale cu minorul;

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O hotarare judecatoreasca devine definitiva si trebuie respectata abia dupa judecarea caii de atac, in situatia expusa dupa judecarea apelului. Pana la data pronuntarii deciziei din apel situatia vizitarii este aceeasi ca pana la introducerea actiunii in prima instanta.

| darrio2007 a răspuns:

Se pastreaza pana la o noua hotarare care modifica programul de vizitare initial.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se suspenda nimic, se respecta programul stabilit initial, pana apare o noua hotarare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se suspendă.

| ZappyTv69 a răspuns:

Nu cred că se suspendă, se pune in aplicare programul vechi, până când apare o noua hotărâre.