| Johnyynhoj a întrebat:

Sall TPU

Am si eu o intrebare daca in hotararea judecatoreasca mi-au dat o anumita suma la apel poate sa imi mai adauge alta suma ( o suma mai mare fata de cea data in hotarare). Apelul nu l-am facut eu.

Mercy

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti foarte clar, nu spui ce cauza a fost (penala sau civila), daca ai fost reclamant (atunci iti da o suma) sau parat (atunci te obliga sa platesti o suma) si nici din ce provine sau ce reprezinta suma (despagubire, imprumut, cheltuieli de judecata, etc).
Banuiesc ca ai fost parat si te-au obligat la suma respectiva, mai mare in apel decat cea din hotararea de fond. Daca este asa atunci va trebui sa platesti suma la care te-au obligat in apel.

| Johnyynhoj explică (pentru Ioandelasal):

Sunt parte vatamata intr-un accident rutier am dat in judecata pe cei de la asigurari si i-am castigat cu o anumita suma, doosarul este penal cu 2 raniti si un decedat, cei de la asigurari au facut apel, si vreau sa stiu daca la apel se mai poate adaoga alte sume mai mari fata de cat am obtinut in hotararea judecatoreasca
Mercy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Johnyynhoj):

Si nu puteai sa spui asta de la inceput?
Daca tu n-ai facut apel si n-ai cerut o suma mai mare, atunci nu o sa-ti dea o suma mai mare. Exista principiul de drept si prevederea legala ca in apel nu se poate inrautati situatia celui care a facut apelul, se poate doar imbunatati sau ramane hotararea de fond 9a primei instante care a judecat procesul).

| Johnyynhoj explică (pentru Ioandelasal):

Scuze mam grabit. nu am facut apel dar partile celelalte au facu si au cerut niste sume foarte mari, daca la cei de la curtea de apel li-se par sumele prea mari poate sa le respinga apelul?

Mercy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Johnyynhoj):

In functie de probatoriu si de convingerea instantei de apel pot fi 4 solutii:
-Sa respinga in totalitate apelul si sa pastreze hotararea instantei de fond.
-Sa admita apelul si sa acorde sumele cerute.
-Sa admita partial apelul, marind cu ceva sumele dar sa nu dea exact cat s-a cerut.
-Sa trimita cauza spre rejudecare instantei de fond.