| KlausKlausFlorin a întrebat:

Salut.
Daca eu am acum salariu de 1800 lei in mana care acesta a fost marit de firma respectiva anul trecut in noiembrie de la 1524 lei minimul pe economie la 1800 lei.
Anul asta s-a facut minimul pe economie 1863 lei inseamna ca eu de luna viitoare (februarie) trebuie sa iau 100% 2163 lei? Nu conteaza ca e firma privata nu?
Ca anul trecut mi-a marit salariul cu 300 lei, de aia va intreb.
Va rog cine stie sa-mi zica.
Va multumesc.
Si sa specific e firma privata de mecanica.
Si un pic detaliat, va rog

7 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

1898 este salariu minim net pe econolmie.
Daca firma vrea sa iti mareasca peste acest salariu minim, atunci poate sa o faca in ce procent vrea.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Firma privata sau nu trebuie să îți asigure minimul pe economie. Daca ei vor să îți de-a mai mult îți dau. Da nu ii obliga nimeni

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei avea salariul brut si net mai mare numai daca firma ti-l mareste peste salariul minim, respectiv sa primesti peste 3.000 lei brut.

| KlausKlausFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Vam înțeles.
Dar eu va întreb dacă cei 300 Lei care mia mărit firma anul trecut de la 1525 lei la 1800 lei.
Anul asta minimul este de 1898 lei însemna că mărirea care mia făcut-o anul trecut de 300 lei înseamnă că luna asta și februarie trebuie sa iau 2198 lei nu?
Pentru ca minimul nu mai este de 1524lei și firma respectiva mia mărit salariul cu 300 Lei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru KlausKlausFlorin):

Este cam asa doar daca salariul tau brut va fi marit la cca 3.300 lei, daca este mai mic si salariul net va fi mai mic.
Totul depinde de angajator, daca ti-l mareste, salariul nu se mareste automat decat la salariul minim brut pe tara garantat la plata, respectiv la 3.000 lei.

| KlausKlausFlorin explică (pentru Ioandelasal):

Anul trecut când mi la mărit cu 300 Lei sa am 1800 lei total nu mi-a dat sa semnez ceva nimic doar mi-a zis și asa a și făcut.
Trebuie sa primesc un nou contract cu mărirea aia de 300 lei anul trecut sa înțeles nu? Ca să iau eu anul asta 2198 lei?
Și sa înțeleg clar 1898 lei este salariul minim pe economie pentru firmele private sau la general?
Va întreb asta ca unul zice ca e 1800 altul 1863 alți 1898 lei nu mai știu care este clar adevărat.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru KlausKlausFlorin):

In mod normal ar trebui sa fie incheiat un act aditional la contractul individual de munca, trebuia si anul trecut.
Salariul minim brut pe tara garantat la plata este obligatoriu pentru toti angajatorii, indiferent ca sunt publici sau privati.
Cat priveste salariul net acesta poate fi diferit de la o persoana la alta, in functie de deducerea personala, respectiv daca au sau nu persoane in intretinere si numarul acestora. Pentru cei fara persoane in intretinere salariul net, la salariul brut de 3.000 lei, este de 1.898 lei.