Întrebare recomandată | GabbyD a întrebat:

am si eu o intrebare, as vrea sa stiu si eu daca buletinul trebuie reinoit in cazul in care pe buletinul respectiv vreau sa imi fac o viza de flotant pentru. a da in Bucuresti Scoala de Soferi, si vreau sa intru cu 3 luni inainte de a face 18 ani iar cand implinesc 18 ani sa dau examenul, dar ceea ce ma nelamureste pe mine este daca reinoiesc buletinul sa nu dispara si acea viza si sa nu pot da examenul, cam asta e. Promit funda si Multimesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani sau înainte de expirare!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Dacă pe C.I. veche aveai trecută viza de reşedinţă ( în termenul de valabilitate - deci, era încă valabilă ), atunci aceasta se va menţiona ( din oficiu ) şi pe C.I. nouă.

În general, viza de reşedinţă/"flotantul" este menţionat printr-o etichetă autoadezivă ce se lipeşte pe spatele C.I.

1 răspuns: