| CatalinAndrei1 a întrebat:

Salut, daca imi fac cont pe un site de pariuri gen Fortuna, Superbet, cu CNP-ul mamei, se poate intampla ceva? Am auzit ca se dă amenda minorilor care pariaza.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.327. Falsul privind identitatea
  (1) Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identităţi altei persoane, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau transmisă unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea prin folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat, pentru a induce sau a menţine în eroare un funcţionar public, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Când prezentarea s-a făcut prin întrebuinţarea identităţii reale a unei persoane, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani."
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce vrei sa faci este fals privind identitatea si aceasta constituie infractiune.
Minorii care pariaza nu sunt amendati, in schimb sunt amendati, cu sume foarte mari, operatorii de pariuri care permit minorilor sa parieze.

| CatalinAndrei1 explică (pentru Ioandelasal):

Pai nu au cum sa-si dea seama, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Cum sa nu-si dea seama, daca folosesti numai CNP-ul mamei?

| CatalinAndrei1 explică (pentru Ioandelasal):

Eu zic sa-mi fac cont pe site, pun numele mamei si CNP-ul si platesc cu cardul meu, e imposibil sa-si dea seama.

| doctorandus a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Dai trei lei si iei nimic, se numeste Loz in plic. Valabil si pentru pariuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Treaba ta, eu ti-am spus ce poti pati, faci ce vrei.

| CatalinAndrei1 explică (pentru Ioandelasal):

Pai ai zis ca nu pot pati nimic, doar operatorii.

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Reciteste primul meu raspuns, se pare ca nu l-ai citit cu atentie.

| CatalinAndrei1 explică (pentru Ioandelasal):

"Minorii care pariaza nu sunt amendati, in schimb sunt amendati, cu sume foarte mari, operatorii de pariuri care permit minorilor sa parieze." Ce intelegi prin "minorii care pariaza nu sunt amendati"?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Exact ce-am spus. Si ti-am spus ca o poti pati pentru fals privind identitatea nu pentru ca ai pariat, ci pentru ca ai pariat sub o identitate falsa.

| CatalinAndrei1 explică (pentru Ioandelasal):

Asta vreau sa stii, ce pot pati?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinAndrei1):

Conform Codului penal, citez:
"ART.327. Falsul privind identitatea
  (1) Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea identităţi altei persoane, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau transmisă unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea prin folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat, pentru a induce sau a menţine în eroare un funcţionar public, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Când prezentarea s-a făcut prin întrebuinţarea identităţii reale a unei persoane, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani."
Fiind minor se poate lua impotriva ta o masura educativa neprivativa de libertate, citez:
"CAP. I.Regimul răspunderii penale a minorului
  ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."