| Gortland a întrebat:

Salut! Dacă îți fură cineva buletinul și îl declari furat sau pierdut, mai poate folosi hotul datele de pe el la ceva? Se schimbă cnp ul sau chestii de genul în el?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

CNP si celelalte date personale ale tale nu se schimba, se schimba doar seria si numarul cartii de identitate, data emiterii si data expirarii valabilitatii.
S-ar putea sa se foloseasca de CI furata doar in cazuri ca nu se verifica daca fizicul ii corespunde cu fotografia din CI.

| Gortland explică (pentru Ioandelasal):

Dar dacă are doar o poză cu buletinul, poate face ceva nasol cu datele de le el?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gortland):

Este tot asa, daca cel unde il foloseste nu verifica daca fata lui corespunde cu poza si daca nu-i solicita actul original.