| Robotzzzi a întrebat:

Salut.Daca ma deranjeaza noaptea cineva cu numar privat si stiu cine este si daca il dau in judecata ce poate pati?
Va rog sa ma ajutati!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce varsta are persoana care te suna, in functie de aceasta sunt si urmarile, daca este minor se poate lua impotriva lui doar o masura educativa.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un  interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de  transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la ultima data cand te-a sunat si trebuie sa ai probe ca respectivul te-a sunat.

| OnuOnulică a răspuns:

Atâta timp cât poți dovedi că acea persoană te-a sunat poți să-l dai în judecată și o să plătească o amendă.

| Robotzzzi explică (pentru OnuOnulică):

Sigur? Adica pot cere daune morale nu?

| OnuOnulică a răspuns (pentru Robotzzzi):

Da, evident că poți cere daune morale. Până la urmă o să fie anchetat pentru hărțuirea.

| doctorandus a răspuns:

Da, da, vezi sa nu rezolve Politia in mai putin de 15 ani! Asta ar fi intr-adevar minune.

Ce poti sa faci: instaleaza Comodo Mobile Security si blocheaza numerele anonime.

Altfel, merge o cale mai usoara decat urmarirea penala: daca-i dibuiesti providerul, faci plangere la providerul lui ca te deranjeaza. Eventual afli de la providerul tau ce provider are el.

| PogChamp a răspuns:

Daca ai smartphone poti sa blochezi numerele private.

| MadagasHardwell a răspuns:

Nu cred... în primul rand trebuie sa dovedești ca acea persoana te a sunat. Dacă nu te a amenitat cu ceva nu interesează pe nimeni. Cel mai simplu e sa inchizi telefonul noaptea sau sa l dai le silent și nu te mai deranjează nimeni care are chef de glume proaste.

| Robotzzzi explică (pentru MadagasHardwell):

Pot dovedi ca el ma suna cu privat. Daca i fac plangere la politie si imi verifica toate apelurile.Si daca el iese ca ma suna cu numar privat si il dau in judecata ce poate patii?

| playermessi a răspuns:

Dai telefonul pe silent

| Shaco a răspuns:

Daca il prinde in fapt, poate lua cel mult amenda si mustrare de la parintilaughing