| AdrianLvs a întrebat:

Daca merg cu mobra din aceea cu pedale,si merg cu ea ca si cu o bicicleta(dau la pedale), politia imi poate face ceva? vreau sa spun cu motorul oprit.pentru ca sunt minor si logic ca nu detin permis de conducere.Cel mai bun raspuns va primi funda!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai voie cu o motocicleta pe drumurile publice, daca nu ai permis de conducere de categorie corespunzatoare, fapta constituind infractiunea de conducere fara permis. Legea nu face distinctie ca folosesti sau nu motorul pentru deplasare.
De asemenea trebuie ca motocicleta sa fie inscrisa la primarie sau inmatriculata, dupa caz, sa aiba ITP valabil si tu sa ai asigurare RCA. Circulatia cu o motocicleta neinscrisa/neinmatriculata constituie tot infractiune iar restul sunt contraventii, sanctionate cu amenzi mari.