| DanielMuresan123 a întrebat:

Salut, vreau sa stiu daca poti conduce o mobra cu pedale, 1980 si ceva an, 49cm3 tin sa subliniez cu pedale!
Pot conduce fara permis sau alt ceva?
Ce mi face politia daca ma prinde cu un moped dala cu pedale si tot de 49 cm3, amenda, dosar penal?
Ce permis trebuie? Trebuie inmatriculata, acte?

Ce sa am ( permis, o hartie, ce permis) si de la ce varsta sa o pot conduc….
Daca ma prinde politia si eu merg pe ea din pedale, asa am voie?
Rog seriozitate!
Care stiti sigur raspundeti la toate, TOATE intrebarile de mai sus pe rand.
Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform legislatiei rutiere actuale mopedul se poate conduce legal pe drumurile publice numai cu permis de conducere de categoria AM si acesta se poate obtine de la 16 ani, dupa ce ai facut scoala de conducere si ai reusit la testele teoretic si practic. De asemenea acesta trebuie sa aiba ITP, tu sa ai RCA si sa fie inscris la primaria localitatii de domiciliu.
Conducerea fara inscriere si fara permis constituie infractiuni, conform Codului penal, citez:
"ART.334. Punerea în circulaţie sau conducerea unui vehicul neînmatriculat
(1) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai neînmatriculat sau neînregistrat, potrivit legii, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
(2) Punerea în circulaţie sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau a unui tramvai cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(3) Tractarea unei remorci neînmatriculate sau neînregistrate ori cu număr fals de înmatriculare sau înregistrare se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Lipsa ITP si a RCA constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda destul de mare.

| DanielMuresan123 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, deci sa inteleg ca trebuie inmatriculata, rca si alea ale si carnet care l iau de la 16 ani ca daca nu, cum am 15 ani iau doar amenda

| Ioandelasal a răspuns (pentru DanielMuresan123):

Amenda este doar pentru ITP si RCA, de fapt 2 amenzi.
Fiind minor impotriva ta se poate lua doar o masura neprivativa de libertate dar il poti baga la inchisoare pe parintele care ti-a dat voie sa iesi cu mopedul pe strazi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de permis indiferent cum mergi cu el, e vehicul cu motor si se incadreaza la AM.

daca te prinde un mic dosar penal, poate sa iti faca si tie si le pot face si parintilor

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Daca este inmatriculata si ai acel act care atesta ca ai facut ore de legislatie rutiera poti sa te plimbi linistit pe drumul public

| DanielMuresan123 explică:

Daca merg, cu vit max, pornit, fara sa dau din pedale si am 15 ani ce imi face politia daca ma prinde pe dn 17 de ex, si nu e inmatriculat si acte nu, sau daca tot asa ma prinde si am acte si e inmatriculat?
Sau daca apuc sa l opresc si sa dau din pedal si am 15 ani pe drum dn17 de ex?