| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Dacă merg să lucrez în afară (Belgia, mai exact) si am pensie de handicap de gradul 2 (poliartrita reumatoida) în România, mi se anulează?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

P.S. Daca poti lucra inseamna ca boala ta este inchipuita.

| Violleta2022 a răspuns:

Pai daca mergis a lucrezi afara, inseamna ca nu esti atat de bolnav incat sa meriti pensie de handicap, deci ti se va retrage pensia.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba i pe cei de la Dgaspc, dar in principiu daca ai o boala nu esti apt de munca, atunci daca muncesti nu ai nimic si numai primesti pensie se anuleaza sigur. Tu chiar ai poliartrita sau e miciuna ca sa iei pensie? Ca poliartrita inseamna deformarea oaselor degetelor si daca in realitate ai asa ceva numai poti muncii deloc din cauza durerilor cumplite.

| Lukasssz a răspuns:

Daca lucrezi la negru nu se anuleaza

| Dragobeta a răspuns:

Da. La grad 2 nu ai drept de munca. Daca mergi la munca, se anuleaza pensia.
Dar cum poti lucra cu poliartrita reumatoida? Sau a fost un diagnostic fals.