| Xenoverse1 a întrebat:

Sunt o persoana cu handicap si am o iubita care e ca mine si lucreaza la o fabrică de pâine, eu nu lucrez pentru ca am pensie de handicap tip gradul 2.

Problema e ca iubita mea a fost avertizata de patronul fabricii ca o da afara dacă nu se misca mai repede si deja ma îngrijorez ca dacă o da afara si ramane fara job va fi greu sa mai găsească undeva un loc de munca după pandemie.

Nu stiu ce o sa ne facem dacă ea ramane fara job, de aceea apelez la sfaturile voastre.

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Merita o reclamatie pentru ca forteaza un om nevinovat dar nu se stie daca legislatia isi arata interesul in rezolvarea cazului

Bula
| Bula a răspuns:

Spune la iubita ta sa se miste un pic mai energic, mai ales cand o vede si patronul. Nu trebuie sa se forteze, doar sa intre incet in ritmul celorlalti.
Nu am inteles la ce te ai referit, spunand "e ca mine". Si ea este handicapata gradul 2?

| Liviu a răspuns:

Cauta-l te rog pe IonDeLasal, dansu e specializat in asemenea chestii.Roaga-l frumos sa te ajute, si iti va explica legal ce si cum.Scriei in privat, e genu de om saritor care te ajuta, pe mine intotdeauna ma fascinat genu de oameni ca dansu care se implica gratuit si sfatuieste oameni.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ea nu are pensie de handicap daca si ea este ca tine? Tu ai spus ca ai pensie de handicap, trebuie sa o duca parintii ei in comisie sa o vada si sa decidă comisia ce grad îi dă, ca avand handicap nu poate muncii este clar.Ce varste ave ti voi? Si ce fel de handicap?

| Xenoverse1 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Între 21 și 24 avem, am minte întârziată.

| Freya1 a răspuns:

Ce handicap aveti daca nu sunt indiscreta? Unde locuiti?

| Xenoverse1 explică (pentru Freya1):

În orașul Hunedoara locuim.

| Freya1 a răspuns (pentru Xenoverse1):

Dacă ea nu poate sa isi faca pensie de handicap, poate in timp ce munceste acolo sa caute si in alta parte.Va sfătuiesc să cauți fabrici de piese, eu locuiesc mult mai departe de voi da la mine in oras sunt fabrici de piese auto unde sta jos si montează chestii si stiu ca sunt si persoane cu handicap.Mai poate incerca in confecții la curățat de ate până invata si altceva.Cred ca asta e singura solutie.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca este o persoana apta de munca si are peste 18 ani nu trebuie sa mearga cu parintii.
Daca nu are certificat de handicap, nu i se poate cere patronului sa nu o dea afara daca este nemultumit de ea.
Daca are handicap, de ce nu are certificat?

| AnastasiaK a răspuns:

Iti sugerez sa pui intrebarea si la legislație. Eu nu cunosc bine legea pentru persoanele cu handicap ca sa iti pot da un raspuns util, dar din cate stiu, unui angajator ii e destul de greu sa concedieze in mod legal o persoana in aceasta situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie să se gândească ca daca o concediaza voi ramaneti practic fara serviciu..Si cat de repede ar vrea să se miște? Pe bune. Dupa ce o concediaza sa nu o caute sa se angajeze inapoi..Imi pare rau pentru tine! Prietena ta chiar te iubeste daca face asta, si nu cred ca vrea sa piardă jobul, poate va încerca să fie robot cum vrea șeful..Si chiar daca o concediaza, își va găsi un loc de munca mult mai bun, sa se simtă ca ajuta la ceva nu sa fie comandată.