| DxAlex a întrebat:

Pot sa lucrez în România cu o firma înființată în Belgia în constructii?

3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Da

| helpforyou a răspuns:

Poti, daca iti creezi o filiala sau sucursala aici, din cate cunosc eu.

| MadalinMirelMacovei a răspuns:

Este posibil să lucrați în România cu o firmă înființată în Belgia în domeniul construcțiilor, dar există anumite aspecte legale și fiscale pe care ar trebui să le luați în considerare.

In primul rand, compania belgiana trebuie sa aiba un statut de furnizor de servicii în România, aceasta înseamnă ca trebuie sa fie înregistrată la Oficiul Registrului Comerțului și sa respecte toate regulile fiscale legate de taxe și impozite.

In al doilea rand, atat compania belgiana cat si dumneavoastra trebuie sa respecte legislația muncii din România, inclusiv regulile privind contractele de munca, salariile, beneficiile sociale si plata contributiilor sociale.

In al treilea rand, compania belgiana trebuie sa respecte normele și regulamentele din domeniul construcțiilor din România, aceasta inseamna sa aiba licențe valide si sa respecte regulile de siguranta si de mediu.

Este recomandat sa va consultați cu un avocat sau un contabil pentru a vă asigura că respectați toate regulile legale și fiscale în timp ce lucrați cu această firmă înființată în Belgia în domeniul construcțiilor.