| anonim_4396 a întrebat:

Salut, daca mi-a fost retinut permisul de politie o sa imi vina prin posta sau trebuie sa ma duc dupa el?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

REGULAMENT din 4 octombrie 2006 de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice

Articolul 191

(1) În situația în care contravenientul a săvârșit fapta pe raza de competența a altui județ decât cel care îl are în evidenta, permisul de conducere se păstrează la serviciul poliției rutiere pe teritoriul căruia a fost constatată contravenția, până când șeful serviciului hotărăște asupra sancțiunii contravenționale complementare, dar nu mai mult de 15 zile de la data reținerii, după care îl trimite serviciului poliției rutiere al județului care îl are în evidenta.

(2) Permisul de conducere se păstrează la serviciul poliției rutiere din județul care are în evidenta titularul, până la restituire sau, după caz, până la anularea documentului.

Din ce spune regulamentul de mai sus, permisul luat in alt judet decat cel in care ai tu domiciliul, merge la politia din judetul de care apartii tu, si de acolo il poti ridica, de la tine din judet.

Daca nu a fost vorba de alt judet, la fel permisul il poti ridica de la politia rutiera de la tine din judet!

nu am nicio informatie cum ca permisul suspendat vine prin posta, dupa expirarea perioadei de suspendare! asa cum se intampla atunci cand iti vine permisul nou...

intrucat se face o cerere de restituire https://bpr.politiaromana.ro/files/pages_files/cerere_Anexa_6.pdf