| Clau091 a întrebat:

Salut.
Dacă prima data au fost scoase numere rosii pe 60 de zile, iar acum au expirat, mai pot scoate pe inca 30 de zile? Știu ca în starea de alertă se prelungește valabilitatea lor, dar asta nu ma ajuta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai poti scoate pe 30 de zile, fara a depasi totalul maxim de 90 de zile, conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15.(1)Până la înmatriculare, serviciile publice comunitare regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor competente potrivit art. 1 alin. (2) autorizează provizoriu circulaţia autovehiculelor şi a remorcilor neînmatriculate.
(2)Autorizaţia de circulaţie provizorie se emite pentru o perioadă de maximum 90 de zile sau pentru perioade mai scurte, care, cumulat, nu pot depăşi 90 de zile. Valabilitatea autorizaţiei de circulaţie provizorie nu poate depăşi data la care expiră asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule."