| Petru26 a întrebat:

Daca sotia mea a terminat in iulie 2014 facultatea la zi si pana acuma nu a lucrat deloc (este insarcinata in luna a doua), poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului? Daca nu, care erau conditiile pentru care ar fi putut beneficia. Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din pacate nu poate beneficia, neavand venituri in cele 12 luni anterioare nasterii si nici nu se incadreaza in vreuna din situatiile prevazute la art.2, alin.5 din OUG 111/2010.
In schimb ai putea beneficia tu daca indeplinesti conditiile prevazute de OUG.

| alessia5158 a răspuns:

Primeste numai daca, in ultimele 12 luni anterioare nasterii, s-a aflat intr-una din situatiile "perioadei asimilate" adica, intr-una din situatiile descrise si enumerate la literele a->v din link-ul :http://junior.alba24.ro/......e-3818.php