| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, daca spre exemplu am un website din care pot face 100 de euro, 5000de euro, mai mult sau mai putin, daca incasez banii trebuie sa platesc ceva taxe? Din cate am inteles si la cripto e asa? Daca fac 5000 de euro din cripto, website-uri sau alte metode online trebuie sa platesc taxe? Daca da ce taxe, unde si cum?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand va trebui sa declari venitul realizat si sa platesti impozitul de 10% pe venitul net.
In al doilea rand, daca venitul anual depaseste echivalentul a 12 salarii minime pe tara garantate la plata (in prezent acest salariu minim este de 2.550 lei) va trebui sa platesti si contributia la asigurarile sociale de sanatate.
Declaratia se depune la ANAF si sumele se platesc intr-un cont comun deschis la Trezoreria Statului.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuei sa platesti taxe la toti banutii incasati, indiferent ca sunt 100 euro sau 5000.
ANAF-ul a declarat deja, ca acum verifica si incasarile online!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da trebuie sa plătești taxe. 10% impozit și dacă depășești plafonul de 12salarii minime pe an trebuie sa plătești și CAS și CASS raportate la acest plafon

| RaduRobertRO a răspuns:

Orice venit se impoziteaza, deci DA trebuie sa platesti. Mai ales daca depastesti anual 12 x salariul mediu pe economie.

| RaduRobertRO a răspuns:

Daca da ce taxe, unde si cum? Impozit pe venit, sanatate si pensie!

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Prietene, iti dau un sfat - daca o sa te iei dupa spusele tuturor maimutoilor astia prostalai care ti-au scris aici sa te duci sa platesti taxe si impozite, rezulta ca ori o sa fii un fraier prost ca o vaca de muls ca sa le faci bani de trai imbelsugat la alde neica nimeni de la Bucuresti din politica sau un fricos de cotizator de bani la stat. Netul si smecherii care au creat si net-ul si bitcoin tocmai asta au vrut sa faca in virtual (si fac, stai linistit - ca hackerii lucreaza) - sa le-o dea in bot la banci si la fatalalii din asa-zisa administratie de stat - adica a mafiei politice. Incaseaza-ti din site banii in cont linistit si vezi de treaba ta si nu te mai lua dupa papagalii astia ce ti-a scris aici sa te duci sa platesti taxe si impozite - platesti ce nu poti fenta cum se spune, adica impozitul pe casa, pe masina, pe propietati ca pamant, salariu si tva ca nu ai de ales daca esti firma reala pe pamant cum se spune - insa in virtual dale la M_iE - sa nu uiti sa pui un U pe liniuta, iar la M_iE e valabil si pentru ce ti-au spus ca trebuie sa platesti. iti dau un exemplu: tu stii cati bani face din video-chat o fata care face video-chat erotic? cam in 5 ani?, iti spun eu ca sa te doare capul - dupa 5 ani are masina smechera, apartament super tare si dotat in stil Nekerman cum se spune si bani in cont - si o doare in pasarica sa stii - ca ori face video-chat de acasa sau daca face de la o agentie de modele de video-chat unde acolo figureaza ca angajat cu salariul minim pe economie cu carte de munca si ca meserie este doar operator PC sau trainer, in rest banii sunt pe blat in cont direct.