| Leontin55 a întrebat:

Salut.
Dacă ți se suspenda permisul timp de 3 luni și în aceeași perioada faci un an ca sofer poți da redobândire pentru a scurta perioada de suspendare?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai dreptul sa ceri reducerea, avand in vedere prevederile Codului rutier, citez:
"ART. 104
  (1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârşirea unor contravenţii se reduce cu o treime, de către şeful poliţiei rutiere a judeţului sau a municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiţii:
  a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie;
  b) a obţinut permisul de conducere cu cel puţin un an înainte de săvârşirea faptei."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu. Permisul a fost suspendat când nu aveai 1 an încă

| StratulatVictoeEugen a răspuns:

Ce-ai facut de ti-au luat permisul 3 luni? Bautura, prafuri?

| gabriel2004o a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Se ia lejer daca mergi peste 20kmh

| StratulatVictoeEugen a răspuns (pentru gabriel2004o):

Pai in cazul asta ar trebui sa se instaleze politistii pe A2. Eu aveam 130 km/h (viteza maxima admisa pe autostrada) si eram depasit totusi de altii care probabil aveau 150-170 km/h.

| gabriel2004o a răspuns (pentru StratulatVictoeEugen):

Nu te bucura de necazul altuia.Pana la urmă cine rade la urma rade mai bine