| Salmankhan123445 a întrebat:

Am și eu o intrebare.
Daca permisul de conducere sa anulat pentru infracțiunea de conducere sub influența băuturilor alcoolice sau a altor substante[...]
Menționez ca procesul s-a incheiat. Ca și pedeapsă: 9 luni închisoare cu suspendare și 2 ani de supraveghere. 60 de zile in folosul comunității.
PE CE PERIOADĂ SE SUSPENDĂ PERMISUL SAU DUPĂ CÂT TIMP SE POATE DA DE PERMIS ȘI DACĂ SE POATE CHIAR SI REDOBÂNDI?
Vă mulțumesc frumos!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu face confuzie intre anularea permisului de conducere (ce s-a dispus in cazul tau) si suspendarea dreptului de a conduce.
In cazul anularii nu mai ai permis si va trebui sa sustii o noua examinarea, atat proba teoretica, cat si cea practica, exact asa cum ai facut pentru obtinerea permisului de conducere de prima data.
In cazul tau examinarea se poate sustine abia dupa ce a trecut o perioada de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, conform Codului rutier, citez:
"ART. 116. (1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"
Nu se poate redobandi permisul fara examinare, aceasta se poate doar in cazul suspendarii dreptului de a conduce.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ti l a anulat trebuie sa o iei de la zero cu școala sa obtii altul. Scrie probabil in hotararea de anulare ai cand poti face asta.