| costinlavinia a întrebat:

Cand pot sa obtin permisul auto daca acesta mi.a fost anulat la data de 31.01. 2012 in urma unei sentinte de 3 luni inchisoarea, cu suspendare si o perioada de incercare de 2 ani si 3 luni, ce demersuri trebuie facute, cum si la cat timp am dreptul de redobandire a permisului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ti-a fost anulat atunci va trebui sa obtii unul nou, dupa sustinerea examenelor teoretic si practic. O sa poti face asta dupa trecerea unei perioade de 1 an de la data anularii, respectiv dupa 31.01. 2013, conform OUG 195/2002, cu md. ulterioare, citez:
"ART.116.(1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:
b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei ori suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;" Numai bine!

| 0rlando a răspuns:

Mergi la Poliția Rutieră, la eliberări permise și întreabă acolo. Este posibil să-ți poți recupera permisul imediat dacă dai și promovezi testul de cunoștințe în legislație rutieră, sau este posibil să-l ai anulat și să mai ai dreptul să-l recuperezi după 2 sau 3 ani. Depinde de circumstanțele în care te încadrezi. Nu sunt sigur care mai este procedura acum.