| Whipperx1 a întrebat:

Daca trebuie sa merg sa fac rar-ul la masina, ce motiv trebuie sa bifez pe declaratie?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta, motivul real.

| Whipperx1 explică (pentru sadrian46):

Pai am înțeles că trebuie să aleg unul din cele scrise in modelul de declaratie.

| Apokales a răspuns:

Fa-o de mana si scrie motivul real. O poti face si de mana, este acceptata.

| romeo78 a răspuns:

Înainte de a merge la RAR, dați un telefon la sucursala RAR și întrebați dacă mai au program cu publicul.
Nu am autoturism, dar am auzit la televizor sau am citit aici un comunicat oficial, că se suspendă activitatea RAR pe perioada stării de urgență, mai ales că s-a institut și restricții de circulație pe timp de zi, nu doar noaptea. Iar, echipajele de poliție, au primit ordinul de a nu amenda, ridica nici un certificat expirat, în această perioadă, toate actele, inclusiv cred că și carnetele auto expirate, valabile în continuare și cred că ziceau că va exista o perioadă, cred că de 30 de zile, după încetarea stării de urgență, în care toate aceste documente expirate se vor putea preschimba.
Dar, repet un telefon la RAR, eventual intrarea pe site-ul oficial al MAI, vă pot lămuri!