| Met a întrebat:

Salut, daca un politist mă oprește pe mine ca fiind pieton să le prezint buletinul, el nu trebuie sa se prezinte întâi și după sa mă legitimeze pe mine?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligatoriu pentru politist sa se prezinte si, daca nu este in uniforma, sa prezinte si legitimatia si apoi sa ceara sa te legitimezi.

Bula
| Bula a răspuns:

Conform regulamentelor, orice organ de control care te abordeaza trebuie intai sa salute, dupa care sa se legitimeze, sa prezinte mandatul sau ordinul de serviciu valabil la aceea ora. Doar dupa acesti pasi premergatori obligatorii poate sa te legitimeze! Incalcarea acestor obligatiuni este incalcarea regulamentului (ROI) si poate duce chiar si la sanctionarea organului de control, daca se depune plangere de catre cel vatamat.

| Andrei258 a răspuns:

Ba da, așa ar trebui

| Diclordifeniltriclormetilmetan a răspuns:

Ba da in mod normal ar trebui. Daca sunt mai multi in uniforma de politist s-ar putea ca a uitat ca mai au si ei probleme. Dar totusi daca acel politist este cu masina uitate la chestia aia de pe masina acolo unde scrie cele trei litere si judetul. Daca acela este sters atunci este o sansa destul de mare sa fi fost politist fals. Si daca nu se prezinta cere-i pentru a stii ca esti in siguranta.