| Geroge0910 a întrebat:

Salut, tatal meu a fost sunat astazi de la politie ca trebuie sa se prezinte luni la sectie. Daca eu sunt major si as fi facut eu ceva nu trebuia sa ma sune pe mine sa ma prezint? Va rog sa mi raspundeti

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca a fost chemat in locul tau.
Probabil a savarsit vreo contraventie sau infractiune ori a fost martor la vreuna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are treabă cu tine.

E chemat că a făcut cineva o reclamație și trebuie să dea o declarație.

Dacă nu știa poliția numărul lui mergeau 2 polițiști acasă la voi și spuneau cuiva din casă să se prezinte la secție luni.

| RadioEREVAN a răspuns:

La Politie esti chemat doar pentru motive serioase, de foarte multe ori, nici pentru alea. Principalele motive:
1. O fi facut ceva, el sau masinuta de pe numele lui (caz in care, e chemat sa declare cine a condus).
2. Cineva o fi depus plangere, pâră, sesizare, sau l-o fi indicat drept martor.
3. Mai rar, dar nu imposibil, ca a fost un caz recent, l-o fi chemat vreo politista sexy. Iar aici, nu-i bine sa te bagi.
Daca ai fi facut tu ceva, major fiind, nu l-ar purta pe parinte. Major inseamna cetatean cu drepturi si obligatii depline.