| ozn2012 a întrebat:

De ce am nevoie ca sa circul legal cu bicicleta noaptea prin oras?

Răspuns Câştigător
| DjYeti a răspuns:

Sa ai minim 14 ani, buletinul la tine, bicicleta semnalizata corect(in fata far si in spate stop) si sa porti vesta reflectorizanta

| ozn2012 explică (pentru DjYeti):

Vesta reflectorizanta e absolut obligatorie? sad

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002 (Codul rutier), republicata in 2006, citez:
ART.70.(2) Pentru a conduce o bicicleta pe drumurile publice, conducatorul acesteia trebuie sa aiba varsta de cel putin 14 ani.
(3) Bicicletele si mopedele care circula pe drumurile publice trebuie sa fie echipate cu mijloace de iluminare si dispozitive reflectorizant-fluorescente. Este interzisa circulatia acestora pe timp de noapte fara aceste mijloace si dispozitive in stare de functionare." Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vestă reflectorizantă, minim 14 ani (sa ai si buletinul la tine) și o lumină montată pe bicicletă sau chestii din alea de reflectă lumina. Fundă?

| xBya a răspuns:

De o bicicleta si, bineinteles, de luna de pe cer. happy

| yocata10 a răspuns:

Trebuie sa ai vestawinking si bicicleta echipatawinking

| DoraFarascortisoara a răspuns:

Far + stop spate, relectorizant