| jocker007 a întrebat:

Dacă circul prin oraș am nevoie de rovinieta? Cineva îmi zise ca trebuie sa o plătesc.Cine știe mai bine si ma poate lamuri?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In conformitate cu dispozitiile art. 1 alin. 1 lit.j din OG 15/2002, aprobata de Legea 424/2002, rovinieta este definita ca fiind documentul sau inregistrarea in format electronic care atesta achitarea tarifului de utilizare a retelei de drumuri nationale din Romania. Modelul, forma, continutul, modul, conditiile si mijloacele de eliberare ale rovinietei se stabilesc prin normele metodologice aprobate prin ordin al ministrului transporturilor si infrastructurii.

Rezultă că în interiorul localităților nu e nevoie de aceasta

| jocker007 explică (pentru sierra1):

Si daca prin oraș trece un drum national?

| sierra1 a răspuns (pentru jocker007):

Joker, ai răspunsul. Mai departe ce faci tu se numește căutarea nodului în papura. Și cică papura nu are nod.