| dani97 a întrebat:

ce se intampla daca nu ai implinit varsta de 18 ani si esti prins de catre politie conducand o masina? Am auzit ca nu mai poti da de permis intr-o perioada de la 6 luni la 5 ani ( se face dosar penal pe o anumita perioada de timp). va multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este tocmai asa.
Conducerea fara permis de conducere este infractiune si se pedepseste penal. Pentru minorii, aflati la prima infractiune, pedeapsa este o masura educativa neprivativa de libertate.
De asemenea nu se va putea obtine permisul pana dupa expirarea pedepsei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai peste 16 ani raspunzi penal, ti se face dosar penal si esti cercetat penal