| fastiuli a întrebat:

Doresc sa stiu daca ai voie sa fumezi tigari electronice in interiorul unui camin universitar.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de regulamentul caminului.
Conform L.349/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.3.(1) Se interzice fumatul în toate spaţiile publice închise, spaţiile închise de la locul de muncă, mijloacele de transport în comun, locurile de joacă pentru copii. De la prezentele prevederi fac excepţie celulele pentru deţinuţi din penitenciarele de maximă siguranţă.
  (1^1) Se interzice complet fumatul în unităţile sanitare, de învăţământ, precum şi în cele destinate protecţiei şi asistenţei copilului, de stat şi private.
  (1^2) În spaţiile prevăzute la art. 2 lit. n^1) este interzisă inclusiv utilizarea ţigaretei electronice."
Definirea locurilor in care fumatul este interzis, conform aceleiasi legi, citez:
"n^1) mijloc de transport în comun se înţelege orice vehicul utilizat pentru transportul contra cost al persoanelor;"
Dupa cum observi tigara electronica nu este interzisa expres in camine dar regulamentul caminului o poate interzice.

| fastiuli explică (pentru Ioandelasal):

In regulament spune doar ca nu am voie sa fumez decat in spatii special amenajate, nu spune nimic legat de tigari simple sau electronice

| fastiuli explică (pentru Ioandelasal):

In regulamentul caminului spune doar ca am voie sa fumez in spatii special amenajate, nu spune nimic de fumat tigari normale sau electronice.

| Ioandelasal a răspuns (pentru fastiuli):

N-am de unde sti ce scrie in regulament, daca este la modul general, de exemplu "Este interzis fumatul in camin, cu exceptia spatiilor special amenajate" atunci se poate interpreta ca n-ai voie nici cu tigara electronica sau se poate interpreta ca ai voie. Pentru a nu gresi vorbeste cu adminiostratorul caminului sau intreaba pe cei din anii superiori.