| Dumnezeu123456789 a întrebat:

Salut! Dupa cate luni de munca trebuie sa fiu concediat in Germania ca sa ma incadrez la,, arbeit lose geld" și ce alte criterii mai trebuie să îndeplinesc?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa 12 luni de munca

| NLS a răspuns:

Pentru a primi ALGI (Arbeitslosengeld I), trebuie sa fi lucrat legal in ultimele 30 de luni timp de 12 luni intregi, si implicit, angajatorul tau trebuie sa fi platit asigurarea corespunzatoare (Arbeitslosenversicherung) catre Fortele de munca/Casa de somaj (Arbeitsamt).

Alte conditii nu exista.

Perioada pe care primesti somaj este de:
6 luni, daca ai lucrat legal 1 an in ultimii 3 ani,
sau 12 luni, daca ai muncit timp de 2 ani in ultimii 3 ani,
sau 18 luni, daca ai muncit in ultimii 3 ani, si ai peste 55 ani.