| B0gdan18 a întrebat:

Este cineva care a dat la penitenciare? In ce consta testarea psihologica?

Răspuns Câştigător
| RitaDeluxxxe a răspuns:

Testarea psihologică (cea pentru arma Penitenciare este usor diferita, avand si un interviu la sfarsit) cuprinde mai multe examinari, dintre care fac parte:

doua teste de inteligenta
un test de personalitate
Imediat cum începe examinarea ti se va da un formular pe care trebuie sa il completezi cu datele tale personale precum si detalii privind situatia parintilor, situatia ta scolară etc. Va trebui sa scrii cum ca iti asumi responsabilitatea ca esti odihnit(a) si ce iti mai dicteaza ei. Restul formularului contine un chestionar privind evenimentele care au avut loc la tine in familie (gen decesul unei rude, schimbarea locului de munca etc) si va trebui sa bifezi daca te incadrezi intr-o situatie; mai exista niste spatii in care trebuie sa scrii ce aspiratii ai pe viitor, ce anume ai reusit sa indeplinesti, ce nu ai apucat sa realizezi, ce persoane te-au influentat, o scurta descriere a ta, trei calitati si trei defecte (se poate da sau nu), sa desenezi un copac (se poate da sau nu) si sa ordonezi niste culori in ordinea preferintelor tale (se poate da sau nu). Pentru completarea formularului ai la dispozitie cam 15-20 de min.

Testele de inteligenta cuprind itemi diversi, cum ar fi completarea figurilor, eliminarea figurilor, exercitii de aritmetica, logica etc. Ca tip sunt asemanatoare cu cele care se dadeau la recrutare (luarea in evidenta la armata). Primul test este un test nonverbal iar al doilea unul verbal. Pentru primul ai 45 de minute, pentru al doilea 60. La sfarsit ai un test de personalitate, 70 de itemi. In functie de judet, examinarea poate avea un teste in plus sau în minus, nu este o regulă generală. Uneori se cere testul arborelui sau testul culorilor, alteori nu, dar nu are rost sa te complici cu ele. Ceea ce este important: odihna si atentie. Este indicat sa raspunzi sincer la toate intrebarile pentru ca asa vei sti sigur ca esti potrivit(a) pentru aceasta meserie.

Rezultatele ti se vor comunica dupa aproximativ o saptamana.

Aceasta proba nu are nevoie de o pregatire prealabila, insa poti citi cartea Teste de logică, Editura Polirom, capitolele despre cifre si litere, figuri, teste de matematica. Aceasta va oferi o imagine de ansamblu asupra majoritatii itemilor din cadrul testului nonverbal.

Odată clarificate toate detaliile legate de dosar, cazare etc asteapta sa vina perioada examenului. Ai rabdare ca nu va dura mult, mai ales daca esti an terminal de liceu. Timpul trece repede si te trezesti ca iti bat examenele la usa.

2 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Incetati sa mai intrebati asta pentru ca nu veti gasi un raspuns real si corect pe internet. Plus ca nu inteleg de ce va cramponati atata de testarea psihologica. La cat e de permisiva legea si la cat de superficial se lucreaza in testarea psihologica chiar trebuie sa ai multe suruburi ruginite la mansarda incat sa nu treci de ea.

In mod normal o testare psihologica ar trebui sa contina o parte de interviu/discutie cu psihologul si o parte de testare efectiva (adica teste si chestionare). Nu vei gasi niciunde exact de teste sau chestionare vei da din cel putin doua motive. 1. Ele depind de pregatirea si specializarea psihologului, scopul evaluarii, categoria de probe pentru care are licenta. 2. Fiind vorba de o testare pentru admiterea intr-o structura MAI probele sunt realizate/aprobate de MAI si se folosesc doar pentru evaluarea personalului MAI si doar de catre persoane autorizate MAI. NU le vei gasi nicaieri pe internet/alte cabinete!

| andrei1121 a răspuns (pentru Oana92):

Are rost sa zic ca MAI (Ministerul Afacerilor Interne) nu are nici o legatura cu ANP (Administratia Nationala a Penitenciarelor)