| Andreialez a întrebat:

Salut,este necesar la înmatricularea mașinii persoanele sa fiu luat in spațiu de către propietarul casei?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este neaparat necesar sa fii luat in spatiu, poti avea si contract de inchiriere, inmatricularea se poate face in judetul de domiciliu sau cel de resedinta (flotant).

| Andreialez explică (pentru Ioandelasal):

Bunica mea aste proprietara casei, nici in acest caz nu este necesar sa fiu luat in spațiu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreialez):

Nu spui unde ai domiciliul in cartea de identitate.
Pot fi 3 situatii:
1.Ai domiciul in CI la bunica. In acest caz n-ai nevoie de altceva.
2.Nu ai domiciliul la bunica ci in alta localitate din acelasi judet. In acest caz n-ai nevoie de altceva.
3.Nu ai domiciliul la bunica ci in alta localitate din alt judet.
In acest caz ai nevoie sa te ia in spatiu dar trebuie sa-ti preschimbi CI. Nu este nevoie de luarea in spatiu si preschimbarea CI daca inchei cu bunica un contract de comodat (folosinta gratuita a locuintei) sau de inchiriere cu bunica. In aceste cazuri va trebui sa mergi sa-ti faci viza de resedinta (flotant) si apoi poti face inmatricularea.

| Andreialez explică (pentru Ioandelasal):

Eu am domiciliul pe adresa bunici pe CI. când am facut buletinul de 18 ani, am fost luat in spațiu de bunica mea, deci pot sa înmatriculez masina fără a fi luat in spațiu de ea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreialez):

Sigur ca poti. Si de ce m-ai lasat sa fac ipoteze, nu puteai sa expui situatia reala de la inceput?

| Andreialez explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult pentru Explicațiile in detaliu și scuzele mele!