| kiransherk a întrebat:

Eu am 18 ani si joc la pariuri online. Cum e cu declarația de la ANAF?
Stiu ca daca retrag bani trebuie sa plătesc impozit la ANAF, dar ce trebuia sa fac mai întâi? Trebuie sa ma înregistrez cumva la ANAF sau pur si simplu ma duc si plătesc impozit la sediul din orașul în care locuiesc?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te duci la ANAF, explici situatia si-ti dau ei un formular. Il completezi si-l predai. Apoi pe baza deciziei de impunere platesti. Atentie sa nu gresesti datele in formulare.
Este vorba de declaratia 200 si o poti gasi si pe net, la ANAF, si s-o imprimi. Vezi ca se depune pana la sfarsitul lunii februarie pentru 2017. Ulterior se ia cu penalizari din declaratiile caselor de pariuri si este mai mult.
Uite de unde poti s-o iei:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Declaratii_R/200.html
O iei pe a doua de sus in jos daca n-ai venituri anterioare anului 2016. Daca vrei si in engleza o iei pe prima. Apesi acolo unde scrie PDF. Atentie! Trebuie sa mergi la ANAF si nu la organele fiscale ale primariei. Te avertizez ca multi confunda una cu alta.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plata impozitului pentru castigurile din pariuri online se face o singura data pe an, pentru anul anterior, conform art.110 din Codul fiscal, citez:
"(7) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), pentru veniturile realizate de către persoanele fizice ca urmare a participării la jocuri de noroc la distanţă şi festivaluri de poker, impozitul anual datorat se determină de către organul fiscal competent.
  (8) Contribuabilii care obţin venituri din jocurile de noroc prevăzute la alin. (7) au obligaţia de a depune declaraţia privind venitul realizat, potrivit prevederilor art. 122 alin. (3).
  (9) Organul fiscal competent stabileşte impozitul anual datorat pentru veniturile din jocurile de noroc prevăzute la alin. (7), pe baza declaraţiei privind venitul realizat, şi emite decizia de impunere, la termenul şi în forma stabilite prin ordin al preşedintelui A.N.A.F.
  (10) Impozitul anual datorat pentru veniturile din jocuri de noroc prevăzute la alin. (7) se determină prin aplicarea următorului barem de impunere asupra fiecărui venit brut primit de un participant, de la un organizator sau plătitor de venituri din jocuri de noroc:
Tranşe de venit
brut - lei - Impozit
-lei-
până la 66.750,
inclusiv 1%
peste 66.750 –
445.000, inclusiv 667, 5 + 16% pentru
ceea ce depăşeşte
suma de 66.750
peste 445.000 61.187,5 + 25%
pentru ceea ce
depăşeşte suma de
445.000

(11) Impozitul de achitat pentru veniturile din jocurile de noroc prevăzute la alin. (7), conform deciziei de impunere anuale, se plăteşte în termen de cel mult 60 de zile de la data comunicării deciziei de impunere, perioadă pentru care nu se calculează şi nu se datorează sumele stabilite potrivit reglementărilor în materie privind colectarea creanţelor bugetare.
(12) Pentru veniturile din jocuri de noroc prevăzute la alin. (7), fiecare organizator/plătitor de venituri are următoarele obligaţii:
a) transmiterea către fiecare contribuabil a informaţiilor referitoare la fiecare venit brut, primit în cursul anului fiscal, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent pentru anul precedent, în formă scrisă;
b) să depună anual, până în ultima zi a lunii februarie a anului curent, pentru anul anterior, la organul fiscal competent o declaraţie informativă referitoare la fiecare venit brut, pentru fiecare contribuabil.
(13) Procedura de aplicare a prevederilor alin. (12) se stabileşte prin ordin al preşedintelui A.N.A.F."