| tup3u a întrebat:

Salut,nu știu dacă întreb unde trebuie dar am o problemă cu mama mea care s-a despărțit de tatăl meu când aveam patru ani și s-a recăsătorit,Împreună cu tatăl meu vitreg și-au construit o casă și i-au făcut acte surorii mele mai mari pe ea. Într-un an de zile au murit tatăl meu vitreg și cel natural,problema este că nu mai știu ce drepturi am eu, la casa mamei care e
acum pe numele surorii mele sau la casa tatălui meu natural care-a murit și de care are acum grijă sora mea?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai fost adoptat de tatal vitreg ai drept de mostenire dupa tatal biologic.
Daca ai fost adoptat de tatal vitreg ai drept de mostenire dupa acesta.
Poti solicita deschiderea procedurii succesorale dupa cel la care ai drept de mostenire.

2 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

De la casa sora-tii, nimic.
De la casa tatalui tau natural, jumatate, daca nu mai ai alti frati in afara de sora ta.

| tup3u explică:

Mai am și un frate mai mare