| elcosmin a întrebat:

Ieri mergeam cu masina si aveam toate actele la mine, mai putin buletinul. Cand am ajuns acasa tata mi-a zis sa fiu mai atent ca imi da amenda. Mi se pare absurda treaba asta. Este adevarat? Iti poate da amenda daca ai toate actele la tine, mai puțin buletinul?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

NUUUUU, NU, NU, NU
ITI POATE DA AMENDA PE STRADA FARA BULETIN
nu numai la volan, chiar te ia si te duce la sectie unde te tin pana te identifica, apoi iti da amenda

asta e rrrominica, in strainezia te identifici cu permisul de conducere, dar in rrrominica e prea complicat pentru piulitisti sa invete sa manipuleze asa un sistem de identificare "complicat" (permisul ala e bagat intr-o aplicatie care OFICIAL spune cine esti)

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e la in RO. In alte tari te vede doar prin permisul de conducere sau nr de inmatriculare si nu te amendeaza daca nu ai buletinu. Nu toate dar unele tari tolereaza chestia asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum ai tu permis daca nici nu stii ce acte trebuie sa ai la tine?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Ei, cum. 500 EUR.

| elcosmin explică (pentru suntserios):

Cum iti permiti tu sa comentezi in pl mea

| suntserios a răspuns (pentru elcosmin):

Uite imi permit, ca eu am permisul pe bune si chiar stiu legislatie rutiera...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Actele nu te identifică. Ai tot felul de acte, dar poliția nu știe cine ești. Poate fi oricine altcineva cu actele tale. Astfel, ei când îți dau amenda te apără pe tine de alt răufăcător la care ar fi putut ajunge actele tale și mașina ta. Dacă nu ai la tine buletinul, te poate aresta și duce la poliție cu tot cu mașină, să îți verifice identitatea. Iar dacă erai pe vremea lui Stalin după război, ajungeai la mină în Siberia, de la poliție direct acolo.

| Donsavas a răspuns:

Dacă tot ai masina, tine le acolo, nu cred ca ti le fura cineva.

| TheGentleman a răspuns:

Fă o copie color plastifiată a buletinului și scapi de o grijă. Și e mult mai ușor și mai subțire. Eu așa am de ani buni și nu m-a întrebat nimeni de sănătate

| adryang78 a răspuns:

În principiu, da. Ai obligația să ai permanent buletinul asupra ta, fie că ești la volan sau pieton.