| DonEduardo a întrebat:

Salut, îmi puteţi da detalii despre explozia recenta din Liban, vă rog?

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

In depozitul ala erau 3 tone de nitrat de amoniu ( se foloseste in special la explozibili si agricultura ) ilegal confiscat. Nitratul de amoniu tinut la temperaturi optime se aprinde foarte greu, deci nu ar fi putut sa porneasca de la el. Tot in acel depozit se aflau si multe artificii. Nu se stie sigur dar se spune ca totul a pornit de la artificii, nu se stie daca s-a aprins dintr un scurt ciurcuit, daca cineva a aprins artificiile sau a luat foc depozitul dar de la acele artificii s-a aprins si nitratul de amoniu care in final a explodat. Cantitatea enorma (3t) a cauzat o explozie masiva lasand in urma un crater. 100 de oameni au murit pe loc iar alti 50.000 au fost raniti.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Libanul, ca tara, are 3 vecini minunati care se joaca cu armele in interese religioase.