| MadagasHardwell a întrebat:

Imi puteti da exemplu de o zona pietonala unde viteza maxima admisa este de 5km/h?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In perimetrul fabricilor, uzinelor, combinatelor, etc.In acea curte viteza maxima este de 5 km/h.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Zona pietonala cu reglementari de viteza?
Desi am umblat destul in viata mea si cunosc legislatia rutiera n-am intalnit o asemenea expresie si n-am vazut o asemenea zona. Cum sa limitezi viteza de deplasare a pietonilor?

| MadagasHardwell explică (pentru Ioandelasal):

Viteza maxima admisa pentru autovehicule *

| Ioandelasal a răspuns (pentru MadagasHardwell):

Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
"ART.159.În zona pietonala, semnalizată ca atare, conducătorul de vehicul poate intra numai dacă locuieşte în această zona sau prestează servicii publice "din poarta în poarta" şi nu are altă posibilitate de acces. Acesta este obligat să circule cu viteza maxima de 5 km/h, să nu stânjenească ori să împiedice circulaţia pietonilor şi, dacă este necesar, să oprească pentru a permite circulaţia acestora."
Fata de aceasta prevedere nu este obligatoriu sa fie semnalizata viteza maxima ci doar zona pietonala.
In orice caz nu-mi amintesc sa fie semnalizata viteza maxima permisa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. De obicei in zona pietonala este permisa circutlatia numai cu 5 Km/ ora si doar anumitor autovehicole: autoutilitare si rezidentiale. Depinde. Mai multe zone pietonale sunt complet inchise.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca poate fi si mai mare viteza pana la 20-30 Km/h. Exemple concrete nu-ti pot da ca nu mai tin minte unde am vazut. Dar este prevazut si in lege: https://permis2012.wordpress.com/......pietonala/