| janny a întrebat:

In 2013, luna iulie si august am primit doua amenzi de la politia rutiera, pe care le-am platit in 48h, doar ca surpriza, cand sa platesc impozitul astazi imi apar acele amenzi neplatite si din pacate numai ai chitantele. Ce ar trebui sa fac? Amenzile le-am platit la posta. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Faci o cerere adresata dirigintelui oficiului postal la care ai efectuat plata pentru eliberarea unui duplicat al chitantei( trebuie sa stii suma si data platii).Fa o copie a cererii si cere numar de inregistrare( ca sa ai siguranta unui raspuns in termenul legal de 30 de zile!).

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La data cand le-ai platit trebuia sa duci sau sa trimiti actul de plata de la posta.
Ar trebui sa soliciti o copie a actului de plata de la posta si sa-l prezinti la compartimentul de impozite si taxe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci cu chitantele care confirma ca ai platit amenda. asa e sistemul din Romania.

Poti incerca la Oficiul postal sa vezi daca obtii copii la chitante