| Spike7262 a întrebat:

Am 2 amenzi de autobuz neplatite cu proces verbal, fiecare de 200 de lei. Ar trebui sa ma ingrijorez daca nu le platesc?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dacă nu plateşti amenda aceasta va fi trimisă la serviciul de impozite şi taxe de la domiciliul tău şi va fi luată când te vei duce să plateşti un impozit. Dacă nu eşti plătitor de impozite se va încerca executarea silită, în primul rând prin poprire pe salariu sau conturi din bănci.
Dacă nu ai bunuri executabile silit atunci se poate sesiza judecătoria, pentru transformarea amenzii în ore de muncă în folosul comunităţii, conform OG nr.2/2001, privind regimul juridic al contravenţiilor, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.39^1.(1) În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancţiunii şi nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanţa în circumscripţia căreia s-a săvârşit contravenţia, în vederea înlocuirii amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii, ţinându-se seama, după caz, şi de partea din amendă care a fost achitată.
(2) În cazul în care contravenientul, citat de instanţă, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanţa procedează la înlocuirea amenzii cu sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
(3) Hotărârea prin care s-a aplicat sancţiunea prestării unei activităţi în folosul comunităţii este supusă recursului.
(4) Urmărirea punerii în executare a sentinţelor se realizează de către serviciul de executări civile de pe lângă judecătoria în a cărei rază s-a săvârşit contravenţia, în colaborare cu serviciile specializate din primării."

| darrio2007 a răspuns:

Putin spus sa te ingrijorezi. Am avut un coleg de munca si avea poprire pe salariu timp de 6 luni pentru asemenea amenda, neplatita, din urma cu cativa ani. Asa ca gandeste-te bine ce faci.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Fiecare amenda era de 200 de lei? In ce oras sunt asemenea amenzi?

| Simpatic a răspuns:

Ar trebui sa le platesti, pentru ca vor aduna penalitati la un moment dat si in loc de 400 de lei ca total, nu ai vrea sa ajunga 800 de lei in viitorwinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa ajunga la departamentul de taxe si impozite si la un moment dat le vei plati obligat, sau se va ajunge la exectare silita.

| Lupică27 a răspuns:

Pai tu ce dreacu ai facut le-ai dat bulentinul? doar politia are dreptul sa iti ceara buletinul, citeste codul penal, articolul respectiv, nu au voie sa te retina, se incadreaza la privare de libertate, ai fost fraier.