| andrei28743 a întrebat:

Salut, in cazul in care m-am înțeles cu cineva sa presteze un servicii pentru X lei (nu exista contract) aceasta la prestat iar la final a cerut de 2ori suma la care ne-am înțeles, sunt obligat sa plătesc? Nu exista nici un contract

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu esti obligat sa-i platesti in plus. Fara contract nu poate dovedi ca suma pe care o cere pentru prestari este cea la care v-ati inteles si el trebuie sa dovedeasca aceasta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Legal nu ești obligat. Dacă nu există nici un contract, e mai complicat.

| Sofer a răspuns:

Platesti suma x cum v-ati inteles. Nu esti obligat sa platesti de doua ori.

| Sonia822 a răspuns:

Nu, ura si l gara. Dar sa nu existe o latura morala, poate la fata locului a gasit altceva, a fost o lucrare cu elemente despre care nu i-ai mentionat, sau a fost nevoie sa schimbe piese, pe care trebuie sa le platesti, bine-inteles. Dar, chiar si asa, era bine sa te nunte inainte ca s-a schimbat pretul, ca poate nu ai.

Răspuns utilizator avertizat
| SiA31 a răspuns:

De asta e bine să existe un contract de la început. Să nu existe probleme de acest gen.
Tu ar trebui să îi dai suma pe care ați stabilit-o de la început. Dacă nu acceptă, nu insiști. Legal, dacă nu există niciun document care să ateste că el ți-a prestat serviciul respectiv, nu are ce să îți facă happy